Co powinny zapewniać idealne okna

Wybór właściwych okien jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed inwestorami przed rozpoczęciem budowy nowego domu. Jest to także duże wyzwanie dla osób, które planują wymianę już leciwych okien w swoich domach czy mieszkaniach. To nie jest bowiem wszystko jedno, jakie okna mamy w domu. Muszą nam one bowiem zapewniać właściwą izolację oraz bezpieczeństwo. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu opiszemy, jakie cechy powinny posiadać idealne okna. Zachęcamy do lektury!

Przede wszystkim energooszczędność

W czasach, w których stale drożeje cena energii i ogrzewania oraz tyle się mówi na temat zagrożeń czekających na naszą planetę i o konieczności oszczędzania energii, podstawowym wymaganiem, jakie się stawia przed oknami, jest energooszczędność, czyli zapobieganie zbyt dużej utracie ciepła z wnętrza pomieszczenia. W związku z tym, podstawowym parametrem, który musimy sprawdzić przed zakupem okna, jest „współczynnik przenikania ciepła Uw”. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ oznacza to dużą termoizolacyjność okna. Wartość tego współczynnika jest zależna od klasy i rodzaju zastosowanych profili okiennych, ramek dystansowych oraz od jakości i ilości szyb.

Sprawdzając współczynnik przenikania ciepła, nie można go pomylić ze współczynnikiem Ug. Uw jest bowiem współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, natomiast Ug określa jedynie przenikalność termiczną szyby. Przepisy Unii Europejskiej dokładnie określają wartości współczynnika Uw dla okien. W nowych domach i budynkach mieszkalnych inwestorzy nie mają już możliwości niestosowania okien energooszczędnych.

Szczelność okien

Istotnym parametrem, który koniecznie powinniśmy sprawdzić przed zakupem okien jest także „parametr przepuszczalności powietrza”, który określa szczelność naszych przyszłych okien. Zapobieganie uciekania ciepła to bowiem jedno, natomiast równie ważne jest zapobieganie powstawaniu niekontrolowanych przewiewów, które także mogą ochładzać pomieszczenie. Parametr ten jest wyrażany klasami okien, które mogą mieć wartość od 1 do 4. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych zaleca się stosowanie okien o najwyższej, 4. klasie przepuszczalności.

Izolacja akustyczna

Kolejną rzeczą, jaką muszą nam zapewniać zakupione okna, jest dobra izolacja akustyczna, tzn. ochrona przed dochodzącymi z zewnątrz hałasami. Istotnym parametrem w tym względzie jest „współczynnik tłumienia hałasu Rw”, który jest wyrażany w decybelach (dB). Im wyższa wartość tego parametru, tym okna będą w stanie zapewnić nam lepszą ochroną przed dochodzącymi z ulicy dźwiękami.

Właściwa ochrona przed włamywaczami

Ostatnią cechą dobrych okien jest zagwarantowanie ich użytkownikom właściwej ochrony przed włamywaczami. W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim profile okienne Schüco, które gwarantują najwyższą jakość i możliwość doskonałego zabezpieczenia przed włamaniami.

Zapewnienie sobie właściwej ochrony przed włamaniami jest szczególnie istotne, jeśli wybieramy okna balkonowe oraz okna do domu jednorodzinnego lub do mieszkania na parterze. Okna o podwyższonej odporności na włamania mogą posiadać wiele rodzajów dodatkowych wzmocnień, które mają na celu utrudnienie zadania ewentualnym złodziejom. Takimi wzmocnieniami są np. okucia antywłamaniowe, odpowiednie szyby i klamki na klucz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *