Jak dobrać kolor okien do elewacji budynku?

Wybierając nowe okna do swojego domu najczęściej głównym elementem, na który zwracamy uwagę jest ich jakość, czyli to czy będą nam w stanie zapewnić właściwą izolację termiczną, izolację akustyczną oraz to czy będą nam gwarantowały odpowiednie bezpieczeństwo, czyli, czy będą stanowiły dobrą ochronę przed próbami włamania. Wybierając okna do swojego nowo budowanego lub remontowanego domu nie można jednak zapomnieć także o ich estetyce, czyli o tym, jak będą się prezentowały na tle elewacji budynku i czy na pewno będą do niej właściwie pasowały. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się właśnie tym elementem i doradzimy, jak wybrać właściwy kolor okien do elewacji.

Jakie jest znaczenie prawidłowego dobrania wyglądu okien do elewacji budynku?

Poprzez właściwe dobranie do siebie kolorów okien i elewacji budynku można osiągnąć przede wszystkim odpowiednią harmonię i sprawić, ze nasz dom czy innego rodzaju budynek będzie się znacznie lepiej prezentował na zewnątrz. Estetyka budynku z pewnością znacznie poprawi jego ogólny wizerunek na zewnątrz oraz wpłynie na dobre samopoczucie i dumę odczuwana przez jego użytkowników. W dzisiejszych czasach dobierając kolory okien, drzwi oraz innych widocznych na elewacji budynku elementów na szczęście mamy bardzo dużo możliwości. Poprzez dobranie odpowiedniej stolarki okiennej można naprawdę z korzyścią wpłynąć na ogólny wygląd swojego domu.

Bardzo dużo możliwości dają m.in. wykorzystywane przy tworzeniu okien przez naszą firmę profile okienne Schuco Corona70. Okna te są dostępne w trzech głównych wersjach wzorniczych z różną geometrią profili oraz w zasadzie w nieograniczonej ilości kolorów.

Jakie są zalety okien i elewacji w tym samym kolorze?

Zdecydowanie najczęściej wybieranym przez klientów rozwiązaniem jest dobranie koloru okien podobnego lub takiego samego, jak kolor elewacji budynku. W takich przypadkach wybrane okna są albo w kolorze białym, albo w różnych odcieniach szarości i są idealnie dopasowane do koloru elewacji. Umieszczenie na elewacji budynku tak dobranych elementów wykończenia na pewno doda mu wiele elegancji. Na tle całkowicie białego lub jasnoszarego budynku, lepiej się także będą prezentowały inne umieszczone na posesji elementy. Rosnące na niej drzewa, krzewy czy kwiaty będą znacznie lepiej zwracały na siebie uwagę przechodzących obok posesji osób.

Czy warto dobrać kolor okien do koloru elewacji na zasadzie kontrastu?

Ciekawą alternatywą dla wyboru okien dokładnie pod kolor elewacji budynku jest zdecydowanie się na kolory kontrastowe. W tym przypadku mamy dwie możliwości, albo zdecydujemy się na stolarkę okienną w bardzo ciemnych barwach, czyli przede wszystkim w kolorze brązowym lub w czerni, albo użyjemy okien, które są w bardziej jaskrawych i żywych kolorach, czyli np. okna jaskrawo-czerwone, intensywnie zielone czy niebieskie. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Okna w ciemnych kolorach sprawią, że cały budynek nabierze nieco więcej elegancji. Kontrast jasnych i ciemnych kolorów jest klasycznym rozwiązaniem, które zawsze gwarantuje osiągnięcie eleganckiego minimalizmu. Zastosowanie takich przeciwstawnych kolorów daje bardzo dużą swobodę projektową, przez co jest bardzo chętnie stosowane przez projektantów. Takie połączenia nadadzą budynkowi nie tylko dużo elegancji, ale również sprawi, że będzie on wyglądał bardziej nowocześnie.

Z kolei zastosowanie okien w bardziej wyrazistych kolorach pozwoli nadać budynkowi bardziej radosny charakter. Obecnie, dzięki m.in. wspomnianym już wcześniej oknom Schuco Corona70, klienci mają możliwość wyboru okien w praktycznie dowolnym kolorze. Oczywiście, zanim się to zrobi, warto jest się najpierw zastanowić lub zobaczyć na wizualizacji, jak po ich montażu będzie się prezentował budynek, ale na pewno warto jest brać takie rozwiązanie pod uwagę. Kolorowe okna na pewno nadadzą budynkowi bardziej dynamicznego wyglądu i sprawią, że będzie się on dużo ciekawiej prezentowałi odróżniał na tle innych stojących w okolicy domów.