Właściwości termoizolacyjne drzwi i okien z aluminium

W dzisiejszych czasach klienci, którzy szukają najlepszej pod względem jakości, czyli przede wszystkim właściwej izolacji termicznej i akustycznej oraz wytrzymałości, stolarki okienno-drzwiowej mają do wyboru wiele możliwości. Mogą się zdecydować na najbardziej tradycyjną stolarkę drewnianą, nowoczesną stolarkę z tworzyw sztucznych PCV lub na będącą tematem naszego dzisiejszego wpisu na blogu stolarkę okienną i drzwiową, która jest wykonana z aluminium. Dlaczego takie rozwiązanie jest tak chętnie w ostatnich latach wybierane przez inwestorów? W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się drzwi, ale przede wszystkim okna aluminiowe?

Czy okna i drzwi aluminiowe naprawdę są w stanie zapewnić dobrą izolację termiczną?

Okna i drzwi aluminiowe naprawdę są w stanie spełnić wszystkie, nawet najbardziej wygórowane potrzeby dotyczące izolacji termicznej. Stolarka aluminiowa odznacza się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu decydując się na nią klienci będą mieli szansę osiągnięcia znacznych oszczędności finansowych związanych z ogrzewaniem domów. Przez wiele lat w powszechnej opinii stolarka aluminiowa była uważana za taką, która nie jest w stanie zapewnić właściwych warunków termicznych wewnątrz pomieszczeń. Wiele osób uważało, że jej bardzo estetyczny wygląd niestety nie szedł w  parze z dobrą ochroną przed uciekaniem z domu ciepła i zimny metal nie może się równać ze stolarką drewnianą, a już na pewno nie ze stolarką z PCV, taką jak np. oferowane przez nas okna plastikowe Schuco Living i Schuco Corona70. Tymczasem obecnie to już nie do końca jest prawdą.

Stolarka aluminiowa także może się odznaczać znakomitymi parametrami i zapewniać bardzo dobrą termoizolację. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dookoła szyb oraz wsunięciu pomiędzy przekładki okien i drzwi aluminiowych specjalnych wkładów termicznych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji okien i drzwi aluminiowych, m.in. w oferowanych przez naszą firmę aluminiowych systemów okienno-drzwiowych STAR, są one w stanie zapewnić swoim użytkownikom odpowiednią ilość ciepła, a w szerszej perspektywie oczywiście również znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Jakie jeszcze zalety ma aluminiowa stolarka okienna i drzwiowa?

Wysoka termoizolacja to jednak niejedyna istotna zaleta okien i drzwi aluminiowych. Najważniejszą zaletą stolarki aluminiowej, która jest głównym powodem, dla którego jest ona tak często wybierana przez klientów, jest jej lekkość i bardzo wysoka wytrzymałość. Dzięki temu, że aluminium charakteryzuje się naprawdę bardzo niską wagą, wykonane z niego okna mogą mieć różną wielkość. Stolarka aluminiowa doskonale się więc sprawdza np. w wykonywaniu dużych okienno-drzwiowych systemów tarasowych lub balkonowych. Aluminium jest również bardzo podatne na obróbkę plastyczną, dzięki czemu z łatwością można wykonać okna czy drzwi w dowolnych wymiarach i kształtach.  Aluminium pozwala na wykonanie nawet bardzo przeszkleń, bez straty dla ich trwałości.

Oprócz tego warto jest wiedzieć, że stolarka aluminiowa wykazuje bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim na uszkodzenia związane z częstymi i dużymi zmianami temperatury.

Czy stolarka aluminiowa ma jakieś wady?

Oczywiście stolarka aluminiowa ma także swoje wady. Przede wszystkim odznacza się wyższą ceną od stolarki z PCV, a nawet z tworzyw sztucznych. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ramy aluminiowe są zazwyczaj wykonywane na indywidualne zamówienie klientów i pod konkretne wymiary. Oprócz tego ramy okien i drzwi aluminiowe są także mniej przyjemne w dotyku, ponieważ są zimne. Zdecydowanie jednak w niektórych przypadkach stolarka aluminiowa jest najlepszym rozwiązaniem i na pewno warto jest ją brać pod uwagę przy wykańczaniu nowego domu.